Majstrovstvá Európy v OCR 2024

 

/ Natália Doményová, Ivana Šoltysová, Alžbeta Kubaščíková, Marianna Bartusková

/Branislav Kováčik, Ján Ďurín, Nikolas Rákoci, Radim Škreňo

 

 

Reprezentácia

Majstrovstvá Európy v OCR 2024 12. 16. júna hostili talianske Dolomity neďaleko Lago di Garda, v oblasti Folgaria v dňoch 12. až 16. júna. Na tohtoročných majstrovstvách sa zúčastnilo viac než 30 krajín z celej Európy a naši slovenskí reprezentanti boli zastúpení rekordným počtom 8 pretekárov.

 

O našom rekordnom reprezentantovi  Jánovi  Ďurínovi v impozantnom veku 70 rokov sa dočítate v tomto článku. Jeho odhodlanie a kondícia je dych berúca.

 

/Folgaria – Italy Majstrovstvá Európy 2024

 

 

 

Nad Dolomitami sa blýska 

Hneď v úvode sa zranil ale bojoval  ďalej

Veľká slovenská nádej Nikolas Rákoci, stroskotal v momente, keď si nečakane vykĺbil prst na pravej ruke hneď v úvode 3 km Short trate, čo sa mu neskôr stalo osudným a preteky nedokončil. Rovnako mal štartovať aj na štandardnej vzdialenosti, ktorú však musel z dôvodu zranenia vynechať. Nikolas je zároveň trénerom takmer celej slovenskej výpravy športovcov, vďaka ktorým Slovensko mohlo vyčnievať svojou početnosťou a talentovanými pretekármi.

 

Hneď v úvode som si zle naskočil na stenu, pri ktorej som si narazil zopár prstov. Pri ďalšej prekážke, tuším, že to bol šplh na lane, mi z ničoho nič vyskočil malíček. Ten som si napravil a išiel ďalej. Po tretíkrát, keď sa to stalo, som si ho nevedel bezbolestne vrátiť späť na kĺb a vedel som, že je koniec.

 

/Nikolas Rákoci

 

 

 

 

Radim Škreňo štartoval v oboch formátoch po prvý krát. Preteky na 3 km žiaľ nedokončil kvôli neuvedomelej chybe, keď neprevzal náramok z trestného kola v závere pretekov, a tak bol vylúčený. Na ďalší deň Radim obsadil skvelé 16. miesto vo vekovej kategórii od 25-29 rokov na tratii standart s časom 1:39:25.

 

 

 

 

 

 

 

Branislav Kováčik je pravidelný účastník prestížnych medzinárodných podujatí. Tento rok sa vo svojej vekovej kategórii od 34-39 rokov umiestnil na 37. mieste na Short trati s časom 35:05 a stal sa tak jediným pretekárom, ktorý dokončil obe disciplíny. Na štandardnej trati skončil na 71. mieste rovnako vo svojej vekovej kategórii s časom 1:57:22.

 

/Branislav Kováčik na prekážke Italian diet

 

 

Medzi ženami nás reprezentovali nielen pôvabné, ale aj talentované športovkyne. Majsterka sveta do 24 rokov v Spartan Trifekte z roku 2023, Alžbeta Kubaščíková, nepokorila trate Short ani Standard. Jej tréner Nikolas Rákoci však odkázal, že nemali čo stratiť, len náramky. Betka si z toho má vziať príklad, pretože to boli jej prvé veľkolepé majstrovstvá Európy v OCR, kde netrebalo mať zbytočne veľké očakávania. Verí, že sa Betka o rok postaví znova, lepšie pripravená a nezlomná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikolas je tiež trénerom a mentorom majsterky Európy 2022 v Londýne do 24 rokov, jeho priateľky Ivany Šoltysovej, ktorá tiež po prvýkrát súťažila na medzinárodnej úrovni OCR. Ivana nedokončila preteky na Short trati. Tréner dodáva, že stále je na čom pracovať. V oboch prípadoch jeho zverenkýň nastali drobné technické nedostatky, ktoré ich limitovali pri zdolávaní prekážok.

 

/Ivana Šoltysová v reprezentačnom drese na ME v OCR 2024

 

 

Natália Domenyová sa tiež po prvýkrát predstavila na veľkej scéne. Žiaľ, ani v jej prípade sa nepodarilo preteky úspešne absolvovať, no ukázala odhodlanosť.

Tréner: Natália je rovnako šikovná a nadaná prekážková bežkyňa. No musí sa zamerať v prvom rade na seba. Verím, že nám ešte má čo ukázať.

/Natália Doményová

 

 

 

 

 

 

 

Marianna Bartusková štartovala ako ďalšia ženská posila na trati Short a Standard, ktorá je veľmi skúsená pretekárka OCR, ktorá sa v tomto športe veľmi dobre orientuje a podáva obdivuhodné výkony. Jej špecializáciou je trať Short, ktorú sa jej tentokrát nepodarilo dokončiť. Utrpela zranenie a natiahnutie veľkého svalu chrbta v oblasti lichobežníkového svalu.

 

 

 

 

 

 

 

Ján Ďurín si získal naše srdcia

 

Ján Ďurin, narodený v roku 1954, je inšpiratívnym pretekárom z Nitry, ktorý sa do OCR (Obstacle Course Racing) pretekov pustil s obdivuhodnou vášňou a vytrvalosťou. Jeho príbeh začína v roku 2014, keď sa prvýkrát postavil na štart Spartan race, pretekov, ktoré sa stali jeho srdcovou záležitosťou na nasledujúce štyri roky.

 

Od tej doby Ján úspešne absolvoval neuveriteľných 176 pretekov, z toho tri v kategórii Ultra, čo svedčí o jeho nesmiernej odhodlanosti a sile. Pred rokom 2018, keď sezónne rebríčky hodnotili aj výkonnostnú zložku, sa Jánovi podarilo dosiahnuť obrovské úspechy. V európskom rankingu Open kategórie získal prvé miesto v rokoch 2015, 2016 a 2017. Na svetovej úrovni sa v roku 2016 umiestnil na druhom mieste. V kategórii Elite v Európe v roku 2015 skončil na 79. mieste z 5356 hodnotených pretekárov, čo je vynikajúci výkon.

 

Na majstrovstvách Európy Spartan race v roku 2019 vybojoval Ján prvé miesto, v roku 2022 skončil tretí. Jeho triumf na Majstrovstvách sveta Spartan trifecta v roku 2019 v Sparte, kde získal prvé miesto, potvrdzuje jeho výnimočné schopnosti v kategórii M60+.

 

Po štyroch rokoch sa Ján rozhodol rozšíriť svoje obzory a zúčastnil sa aj iných OCR pretekov. Skúsil až 34 rôznych druhov či sérií OCR pretekov a úspešne sa zúčastnil Majstrovstiev Európy v Esbjergu v roku 2018, Majstrovstiev sveta v Londýne v rokoch 2018 a 2019. Na Majstrovstvách sveta v Londýne v disciplíne 3K dosiahol úspech, aj keď niektoré preteky, ako napríklad tohtoročné Majstrovstvá Európy 2024 v Taliansku, boli pre neho veľkou výzvou.

 

 

Na trati Short nezvládol tri prekážky, čo mu prinieslo sklamanie. Na druhej strane, na Standard trati sa cítil oveľa lepšie a ešte 300 metrov pred cieľom dúfal v úspech, aj keď nakoniec neprekonal štyri prekážky.

 

Jánov prístup k pretekom je pozoruhodný. Sám priznáva, že aj keď výsledky nie sú vždy podľa jeho predstáv, každý pretek je pre neho cennou skúsenosťou. Napríklad, keď sa prvýkrát zúčastnil preteku na 100 metrov OCR vo Folgarii a jeho manželka natočila video, nebol nadšený z toho, čo videl. Avšak, berie to ako lekciu, ktorú by inak nezískal. Ján dokončil celú trať bez jediného zaváhania a diváci boli v úžase čo videli. Je pozoruhodné , že môžeme s hrdosťou povedať, že Ján Ďurín je naším Slovenským reprezentantom.

Majstrovstvá Európy boli pre Jána osobitným zážitkom. Počasie bolo perfektné, organizátori sa snažili, aj keď nie všetko prebehlo hladko. Preloženie štartu Short bolo o 50 minút neskôr čo ho nepotešilo a bol šokovaný.

 

Ján Ďurin je príkladom človeka, ktorý sa nevzdáva a neustále posúva svoje hranice. Jeho príbeh je plný triumfov aj sklamaní, ale každé preteky sú pre neho dôkazom jeho odhodlania a vášne pre OCR. S každým krokom, ktorý urobí, ukazuje, že vek je len číslo a pravá sila pochádza z vnútra.

 

Autor: Nikolas Rákoci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridať komentár

Potrebujete pomoc ?

Ak máte akékoľvek dotazy, tak obráťte sa na nás. Radi Vám pomôžeme.

 

Radi Vám pomôžeme:  info@ocraslovakia.sk