Majstrovstvá Európy v OCR 2023

Maďarsko sa stalo epicentrom Majstrovstiev Európy v OCR 2023, kde sa stretli tí najlepší športovci z celej Európy, aby súťažili o titul Majstra Európy. Slovensko má cenný kov ! Pozrime sa, ako dopadli naši reprezentanti v porovnaní s tými najlepšími.

Dňa 8. júna 2023 sa uskutočnila oficiálna otváracia ceremónia v Olympijskom centre TATA. Toto olympijské centrum patrí medzi najznámejšie športové zariadenia v krajine, kde trénujú špičkoví maďarskí športovci pripravujúci sa na olympiádu a medzinárodné súťaže.

Tento ročník Majstrovstiev Európy v OCR prilákal obrovský počet účastníkov z viac ako 30 krajín, ktorí sa zišli v maďarskom meste Tate, ktoré sa stalo epicentrom tejto udalosti. Každá krajina vyslala svojich najlepších zástupcov, ktorí splnili kvalifikačné podmienky, aby sa mohli zúčastniť na najnáročnejších prekážkových pretekoch. Celkový počet účastníkov dosiahol impozantné číslo, a viac ako 500 športovcov sa stretlo v Tate na ich okamihy slávy. Všetci boli pripravení na túto výzvu a nechýbala ani odhodlanosť zvíťaziť.

Pretekári mali pred sebou niekoľko rôznych disciplín, vrátane individuálnych a štafetových pretekov, kde tímy aj jednotlivci súťažili o titul Majstra Európy. Súťažilo sa vo všetkých disciplínach. Atmosféra bola plná vzájomného rešpektu, a rivalita medzi krajinami pridala súťaži ešte viac vzrušenia. 

 

 

Slovensko reprezentovali na tohtoročných Majstrovstvách Európy Jakub Adamec, Nikolas Rákoci, Martin Raffay a Branislav Kováčik. Títo odhodlaní športovci sú príkladom pre mladých športovcov a fanúšikov OCR na Slovensku. Dúfame, že v budúcnosti budeme mať ešte viac športovcov, ktorí budú reprezentovať našu krajinu a spolu dosahovať lepšie, väčšie a rýchlejšie výsledky.

Výsledky

Výsledky boli overené Európskou federáciou prekážkových športov a podporené antidopingovým testovaním WADA, čo zaručuje férový priebeh súťaže a podporuje integritu športu. Vyhodnotenie všetkých disciplín sú dostupné TU

 

Elite ženy 3k                                                        Elite muži 3K

                 

 

Slovenská národná výprava síce nebola početná, ale podarilo sa nám dosiahnuť slušné individuálne umiestnenia v rôznych disciplínach.

 

športovectraťkategóriaumiestneniečas
Nikolas RákociSHORTM elite17.21:02
Jakub AdamecSHORTM 20-242.22:13
Branislav KováčikSHORTM 35-39DNF29:08:00
Martin RaffaySHORTM 40-44DNF36:35:00
Jakub AdamecSTANDARTM 20-244.1:08:37
Branislav KováčikSTANDARTM 35-3944.1:28:40

 

Nikolas Rákoci (23) reprezentoval Slovensko v najvyššej kategórii Elite už druhý rok po sebe. Nikolasovi sa podarilo umiestniť na 17. mieste so časom 20 minút a 21 sekúnd v náročnej 3-kilometrovej trati s 20 prekážkami. Jeho účinkovanie na Majstrovstvách Európy bolo významným míľnikom v jeho kariére.

Po pretekoch sme sa ho spýtali, či je spokojný s výsledkom, a odpovedal s úprimným úsmevom:

“Prekážky som zvládol čisto, čo ma veľmi potešilo, ale v behu mám stále rezervy. Možno som mal v hlave blok z Majstrovstiev Európy v Taliansku v roku 2022, kedy som to zbytočne prepálil v behu a neskôr robil školácke chyby na prekážkach. Každopádne beriem túto skúsenosť a som rád za možnosť súťažiť na Majstrovstvách. Verím, že sa raz môj sen splní.”

 

Druhý najlepší slovenský výkon a zisk prvého cenného striebra vo vekovej kategórii 20-24 mužov na rýchlej 3-kilometrovej trati sa podaril Jakubovi Adamecovi s časom 22 minút a 13 sekúnd. Jakub preukázal dominanciu na prekážkach a vyhol sa trestným kolám, čím si zabezpečil 2. miesto. Od titulu vo svojej vekovej kategórii ho delilo iba 15 sekúnd. Na dlhšej trati s názvom Standart Course obsadil 4. miesto s časom 1 hodina 8 minút a 38 sek. Napriek tomu Jakub nám odpovedal so skvelými pocitmi keď sme sa ho pýtali ako hodnotí svoj výkon :

Vždy je pre mňa zvláštny pocit stáť na štarte, obzvlášť na štarte majstrovstiev a cítiť ako každý túži zo seba vydať v najbližších minútach absolútne maximum. Tentoraz som však na štarte stál neobvykle pokojnejší, prvý raz som cítil, že som pripravený.. že som nenechal nič na náhodu. Presne taký výsledok sa nakoniec aj podaril. 15 sekúnd je pri OCR naozaj krátko, mrzí to veľmi obzvlášť keď jednoznačne viem, kde som ich stratil. Na poslednej prekážke som až zbytočne dlho vytriasal ruky. Je to škoda ale hlavné je, že máme medailu. Tentoraz mi bolo úplne jedno, z akého kovu. V konečnom dôsledku som šťastný a motivovaný ďalej.

 

Taktiež chceme zdôrazniť skvelé výkony ďalších slovenských pretekárov. Branislav Kováčik úspešne dokončil dlhšiu trať s časom 1:28 na 44. mieste z 286 súťažiacich pretekárov vo vekovej kategórii od 35 do 39 rokov. Martin Raffay, najstarší člen našej výpravy,  síce nedokončil trať Short vo vekovej kategórii od 40 do 44 rokov, ale ukázal odhodlanie a nevzdávanie sa.

 

Toto podujatie jasne ukázalo rastúcu popularitu OCR v Európe a zjednotilo nadšencov tohto športu. Majstrovstvá Európy v OCR 2023 v Maďarsku boli skutočnou exhibíciou výnimočného športu a vášne pre dobrodružstvo. Budúce Majstrovstvá Európy 2024 sa mali konať v Batumi, Gruzínsko. 

Pridať komentár

Potrebujete pomoc ?

Ak máte akékoľvek dotazy, tak obráťte sa na nás. Radi Vám pomôžeme.

 

Radi Vám pomôžeme:  info@ocraslovakia.sk